Zimovanie

Agamy prechádzajú v prírode určitým obdobým hibernacie, to je obdobie celkového ultmenia organizmu a odpočinku. Po tomto období nastáva formovanie a uvolňovanie reprodukčných hormónov a dáva tak agamám znamenie, že je čas párenia. V domácich podmienkach si niektoré agamky sami povedia kedy chcú zimovať, prejavuje sa to vyhľadávaním chladnejších miest, spánkom počas dňa či nechuťou do jedla, čo má za následok časté problémy. Chovatelia vyhodnotia tieto symptómi ako symptómi choroby a často narobia viac škody ako úžitku.

Zimujú sa iba jedince staršie ako jeden rok, ktoré sú dobre živené a v dobrej kondíci a ich zdravotný stav je bezproblémový. K zimovaniu pripravujeme zviera postupne tak, že im znižujeme behom dvoch týždnov postupne svetelnú periodu na 7-9 hodín dene a znižujeme celkovú teplotu v teráriu na 24-27 stupnov celzia, nočný pokles na 17-21 stupňov celzia. Doporučuje sa znížiť aj vlhkosť na 25-30% avšak mali by mať k dispozícií vlhký ukryt a misku s cerstvou vodou.

V stave hibernacie nechávame agamu 8-12 týždňov. Niektorý jedinci sú schopný v tomto stave vydržať až 5 mesiacov avšak dva tri mesiace na regeneráciu stačia. Niektorý chovatelia zimujú agamy aj pri izbovej teplote, v tomto prípade odporúčame čo najvačší nocný pokles teploty.

Posledná fáza zimovania prebieha opačne ako fáza prvá. Pozvolna agamke začneme odkrývať miesto zimovania(doprajeme jej svetlo)a tak isto pozvolna zdvíhame teplotu. Toto obdobie nesmie byť kratšie ako 7 dní. Najbližšie dva týždne po zimovaní sa snazíme agamku dormiť. Môžme podávať myšie holíčatá. Po dvoch týždňoch krmime normálne. (Norbert Michel,Reptile.cz, 2014)


Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode